Nezle ve Grip

Ansayfa Nezle ve Grip

Nezle ve Grip

Yaz aylarından kış aylarına geçişlerde özellikle görülen hastalıklar, ısı değişiminin aniden yaşanmasından kaynaklanır. Ara geçişlerde en çok üst solunum yolları etkilenmektedir. Bu mevsimlerde görülen griplerde ateş durumu da gözlemlenebilir. Görülen hastalıklar arasında en çok nezle ve grip yer almaktadır. Faka bu iki hastalık birbiriyle karıştırılmamalıdır. Nezle ve grip tedavileri de birbirinden farklıdır. Nezle, gripten daha ağır olarak yaşanan bir hastalıktır. Ateşle birlikte yaşanmaktadır. Bu dönemlerde sıvı alımını arttırmak ve bolca dinlenmek çok önemlidir.

Nezle ve grip tedavileri için doğrudan antibiyotik tedavisi gerekmeyebilir. Bilinçsizce yapılan yanlışlardan bir tanesi de, antibiyotik kullanımıdır. Çoğu kişi, bir başkasına iyi geldiği için aynı antibiyotiğe başlayarak kendi kendine tedavi sürecini başlatır. Fakat başkalarını tedavi eden antibiyotik size iyi gelmeyebilir. Hatta hastalığınızı daha çok ilerleterek, riskli durumlar oluşturabilir. Tedavi yöntemlerinden bir tanesi de grip aşısıdır. Grip aşılarının uygulanmasıyla birlikte vücut, kendi antikorlarını üretmeye başlar. Böylelikle grip aşısına karşı bir direnç oluşur. Aşı sayesinde bağışıklık sistemi, grip virüslerine karşı güçlenir. Bu konuda detaylı bilgiyi uzman doktordan öğrenebilirsiniz.

Nezle ve Grip Tedavileri

Nezle rahatsızlığı ; Üst solunum yolunun; burun, boğaz ve soluk borusunun viral bir enfeksiyonudur. Akut olarak meydana gelir. Kuluçka devri 1-4 gündür. Hastalık genellikle burun tıkanıklığı, hapşırık, boğaz ağrısı ile başlar ve devam eder. Diğer belirtileri ses kısıklığı, öksürük, halsizlik, kas ve eklem ağrısıdır. Ateş genellikle 38°C nin altındadır. Bu belirtiler 7-10 gün sürebilir.

Grip rahatsızlığı ; Üst solunum yolunun viral bir enfeksiyonudur. Influenza çok yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Kuluçka süresi genel olarak 2-3 gündür. Klasik belirtiler baş ağrısı, yorgunluk, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık ve kuru öksürüktür. Mide bulantısı ve kusma özellikle çocuklarda meydana gelebilir. Ateş çoğu kez 38°C nin üzerindedir. Belirtiler genellikle 2-3 günden sonra hafifler.

Nezle ve Grip Tedavisi ; Antibiyotikler viral enfeksiyonlarda etkili değildir. Kullanılmasının bir yararı yoktur. Antibiyotiklere ancak bakterial komplikasyonlar (sinüsit, orta kulak iltihabı v.s) geliştiği zaman ihtiyaç vardır. Ağrı kesiciler, ateş düşürücüler ve antihistaminikler şikayetlerin azalmasında yardımcı olur.