Yaşa Bağlı İşitme Kaybı

Ansayfa Yaşa Bağlı İşitme Kaybı

Yaşa Bağlı İşitme Kaybı

Yaşla birlikte iç kulakta işitmemizi sağlayan hücrelerde ve/veya işitme sinirinde ve/veya beyin hücrelerinde tahribat başlar. Yaşa bağlı işitme kaybı pek çok insanın yaşadığı sorunlardan birisidir. Bununla birlikte yaş ilerledikçe görüle sıklığı çok daha fazla olmaktadır. Bu soruna karşılık hastaların işitme desteği almaları, çözüm yöntemlerinden birisidir. İşitme kaybının yaşanmasının temel nedeni, iç kulak içerisinde yer alan sinirlerin zamanla deformasyona uğramasıdır. Bununla birlikte kendini işitme kaybı olarak göstermektedir. İşitme azlığının belirtilerini günlük yaşamınız içerisinde gözlemleyebilirsiniz. Eğer sizlerde bu sorunu yaşıyorsanız, uzman bir doktora başvurmalısınız.

Yaşa Bağlı İşitme Kaybı Nedir?

Tahribatın başladığı hastalarımızda genel olarak ana şikayet, yaşla birlikte yavaş bir şekilde ilerleyen ve her iki kulakta baş gösteren işitme kaybıdır. İşitme kaybına ek olarak zamanla kulaklarda çınlama ve birtakım denge bozuklukları da görülmektedir. Presbiakuzi hastalığı olan kişilerde sosyal izolasyona ve depresyona yol açabilir, yaşam kaliteleri düşer. Bununla birlikte işitme azlığı oluşur. Buna Presbiakuzi denir ve genellikle kireçlenme ile karıştırılır.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

İşitme kaybı pek çok kişide yaşa bağlı olarak kendini göstermektedir. Fakat ihmal edilmemesi gereken hastalıklar arasındadır. Aksi takdirde işitme kaybının git gide artması sonucuyla karşılaşılabilir.

  • Konuşma esnasında sesleri duymakta zorluk çekme
  • İnsanları anlamakta zorlanma
  • Konuşma esnasında karşınızdaki kişiye cümlelerini sık sık tekrarlatma
  • Konuşma sırasında insanların fısıldadığı hissine kapılma
  • Duyma hissinin azalması
  • Duymaya çalışırken yorulma

Yaşa Bağlı İşitme Kaybı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çözümü genel olarak işitme kaybı yüksek ise işitme cihazı kullanılmalıdır. Presbiakuziyani yaşa bağlı işitme kaybı tedavi edilebilir bir rahatsızlık değildir. Tedavide amaç hastaların işitme düzeylerinin yükseltilmesi ve yaşam kalitesinin eskiye oranla arttırılması gayesi ile işitme cihazları kullanılmaktadır. İşitme cihazı kullanan hastaların işitmelerinin, eskiye oranla çok daha iyi olduğu bilinmektedir. Ayrıca işitme cihazı kullanmanın pek çok avantajı bulunur. Öncelikli olarak tehlikeli koşulları, işitme düzeyiniz arttığı için daha rahat fark edebilirsiniz. Yaşlı kişiler özellikle yolda karşıdan karşıya geçerken dikkatli olmalıdır. Eğer yaş itibariyle daha gençseniz, hayat kaliteniz daha çok yükselecektir. Artık sosyal bir şekilde vakit geçirmek, sizin için çok daha kolaylaşacaktır.